Tylko 16 drzew w całej Polsce. Wśród nich Dąb Grot z powiatu ryckiego.

Drzewo, do konkursu na okazałość, zgłosili uczniowie 2 klasy i nauczycielka bilogii Jolanta Karaś z Gimnazjum nr 2 w Dęblinie.

Dąb Grot w Dęblinie (woj. lubelskie)

Drzewo uważane jest za symbol miasta Dęblina, którego nazwa wiąże się z nazwą tego gatunku, ale także z dużą liczbą dębów rosnących w przeszłości na tym terenie. Dąb Grot określany jest jako: monarcha wśród drzew, symbol siły i niepospolitej trwałości. Sprawia wrażenie jakby był sumą kilku zrośniętych ze sobą dębów. Związany z XIX- wieczną historią budowy dęblińskiej twierdzy, podczas której wycięto wiele podobnych drzew, a która powstała na żądanie rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. W 1920 r. Grot był świadkiem wojny Polaków pod wodzą Józefa Piłsudskiego z bolszewikami, wojny zasadniczej dla losów całej Europy. Przypisuje mu się moc spełniania życzeń: lewą dłoń trzeba przyłożyć do pnia i szeptem wypowiedzieć życzenie. Legendzie zawierzył nieżyjący już dyrektor jednej z miejscowych szkół podstawowych – Stanisław Gelo, który wiarę w drzewo i miłość do niego zaszczepił w wielu uczniach i mieszkańcach.

Zagłosuj na Dąb GROT na stronie:
www.klubgaja.pl/drzewo_roku

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Tylko 16 drzew w całej Polsce. Wśród nich Dąb Grot z powiatu ryckiego.

 1. mama ucznia pisze:

  spelnia życzenia? to ja poproszę o dokładny adres gdzie ten dąb rośnie. Koniecznie.

 2. JogoBella pisze:

  Drodzy czytelnicy bloga Szpinaków, ten dąb może mieć nawet 800 lat jak mówią znawcy i jest we wspaniałej kondycji jak na swój wiek. Oddając swój głos na dęba Grot możemy spowodować, że będzie bardziej znany, szanowany, a może nawet dofinansowany. Ma dużą szansę na wygraną. Dęblin może mieć swojego „Bartka”…:)

 3. mama ucznia pisze:

  Nasz Dębliński na trzeciej pozycji. Głosujmy więc nadal, mamy szansę podskoczyć wyżej.

 4. JogoBella pisze:

  Śledzę losy naszego drzewa i jest na pierwszej pozycji:)), ale piękny platan z Koźminka „depcze mu po liściach”:). Dęblin ma 17 tyś. mieszkańców, a oddano zaledwie 319 głosów. Zachęcam do głosowania wszystkich mieszkańców naszego miasta.

 5. Wojciech Ziółkowski pisze:

  W związku ze zwycięstwem w konkursie Drzewo Roku, pięknym podsumowaniem było by zorganizowanie przedstawienia pt. „Drzewo” w reż. Tadeusza Szmidta. przedstawienie odbywa się w plenerze, na wolnym powietrzu. Przedstawienie wystawiano ostatnio w Biłgoraju itp. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s