Przegląd prasy lokalnej cz.I.

„Ileż można siedzieć w domu?!” – pomyślało kilkudziesięciu mężczyzn zniecierpliwionych czekaniem na wiosnę, po czym wyruszyli na mróz uprawiać sporty wcale nie zimowe. Nasz Region obserwował i sfotografował szczęśliwe miny przemarzniętych wędkarzy łowiących na zawodach pod lodem i później rozgrzewających się przy ognisku bigosem. Na stronach sportowych zobaczyć możemy piłkarzy w czapkach i rękawiczkach biegających po boisku twardym jak skała. Najbardziej niecierpliwi okazali się jednak skoczkowie spadochronowi z Dęblina, którzy zapragnęli sprawdzić jak zimno jest tam na górze i do tego wzięli ze sobą młodych podchorążych. Wyszkolenie pilota to całkiem spory wydatek z państwowej kasy. Zastanawiamy się  co można najbardziej sobie odmrozić wisząc w uprzęży na wysokości kilkuset metrów. Miejmy nadzieję, że przyszli piloci przejdą następne badania lekarskie bez jakichkolwiek problemów. Postawa i mina skoczka, który dopiero co wylądował mówi sama za siebie: JEST  OK! Kilkudziesięciu mężczyzn spędziło w ubiegłym tygodniu po parę godzin za stołem prezydialnym debatując nad sprawami ważnymi dla naszego regionu. W Puławach szybko załatwiono problem kilku szkół, do których nikt nie chciał chodzić likwidując je po prostu.  W szkole podstawowej w Stawach debata dotyczyła spaw wojskowych  a uczestniczyły w niej również panie. Obok starosty Ryk, Stanisława Jagiełły rozpoznaliśmy przewodniczącą rady powiatu ryckiego Hannę-Czerską Gąsiewską. Bliżej środka usytuowano przedstawicieli wojska w tym zastępcę szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. Romana Klecha. Dalej rozpoznajemy m.in. posła Jarosława Żaczka, senatora Stanisława Gogacza , burmistrza miasta Dęblina Stanisława Włodarczyka oraz przewodniczącego rady miasta Dęblina Henryka Wiejaka. Dyskutowano nad możliwościami utworzenia w Stawach jednej z czterech w kraju baz materiałowych zabezpieczenia logistycznego Sił Zbrojnych. Przedstawiciele pracowników cywilnych jednostki wojskowej w Stawach oraz miejscowe władze domagają się utworzenia takiej bazy właśnie pod Dęblinem, gdzie istnieje odpowiednia do tego infrastruktura i doświadczony personel. Więcej ciekawych wypowiedzi na ten temat znajdziecie Państwo na stronach 2 i 3 Naszego Regionu. My, oprócz stanowiska pana senatora i władz Dęblina dorzucimy jeszcze wypowiedź starosty powiatu ryckiego Stanisława Jagiełło, doświadczonego specjalisty od rynku pracy.

Jak podkreślił starosta Stanisław Jagiełło, rejestrowane bezrobocie na terenie powiatu ryckiego wynosi ok. 12% Likwidacja takiego zakładu pracy, jakim jest 7 RBM w Stawach skutkować będzie znacznym zwiększeniem bezrobocia i pogorszeniem się sytuacji materialnej sporej grupy osób i rodzin, które funkcjonują dzięki zatrudnieniu w Jednostce Wojskowej w Stawach. Starosta dodał również, że skoro MON przeprowadza restrukturyzację w celu poszukiwania oszczędności, to plany  utworzenia od podstaw w Krakowie Regionalnej Bazy Logistycznej, zamiast w istniejącej już jednostce w Stawach spełniającej wszelkie wymogi techniczne i te najważniejsze dotyczące kapitału ludzkiego, którego nie da się stworzyć „w jednej chwili” , są niezrozumiałe i nie mają nic wspólnego z oszczędnościami. Dodatkowo zdecydowanie zwiększa się koszty funkcjonowania takiej bazy, ponieważ poziom wynagrodzenia na terenie powiatu ryckiego znacznie odbiegają od poziomu wynagrodzenia małopolski, a tym bardziej samego miasta Krakowa. Dodatkowo starosta S. Jagiełło poprosił szefa logistyki o przeanalizowanie możliwości zatrudnienia dobrze przygotowanych ludzi do innych podobnych zajęć, a także możliwości zagospodarowania obiektów w Stawach tak, aby nie stały puste i nie niszczały.

Informację na ten temat oraz przytaczaną opinię pana starosty znaleźć można na stronie urzędowej ryki.powiat.pl

Nie widać końca sprawy rozstrzygnięcia zakwestionowanych przez Komitet Wyborczy Dęblin XXI wieku wyborów na stanowisko burmistrza miasta Dęblina. Nasz Region przytacza w tej kwestii wypowiedzi zarówno urzędującego burmistrza jak i kandydata na to stanowisko, który właśnie odwołał się od wyroku sądu, do którego wcześniej złożył odwołanie w sprawie nieprawidłowości w liczeniu głosów przez komisje wyborcze. Który z panów chce zakończyć sprawę jak najszybciej, a który widzi jeszcze potrzebę kontynuowania sporu dowiecie się Państwo z najnowszego numeru NR gdzie poznacie argumentacje obu stron.  Wygląda na to, że w przypadku gdy sąd uwzględni argumentację strony odwołującej się trzeba będzie zwołać ponownie składy wszystkich komisji liczących głosy w całym mieście.

O mało nie przeoczyłem! Szykują nam się rejsy po Wiśle. Nie jakieś tam kazimierskie przejażdżki tam i z powrotem. Czy będzie KaO-wiec? Czytajcie Państwo uważnie! My już chcielibyśmy rezerwować bilety. Wyobraźcie sobie cała sobota spędzona w Kazimierzu, powrót statkiem do Dęblina a potem spacer do domu. Bez pytań typu: „Kto dziś prowadzi samochód?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przegląd prasy lokalnej cz.I.

  1. michalosiak pisze:

    Rejsy po Wiśle-cudowny pomysł! Jestem „za”.Rzeka Wisła jest piękna, ale… Ostatni raz pogłębiana była gdzieś pod koniec lat 80,więc nie mam pewności czy takie żeglowanie jest bezpieczne na chwilę obecną. Ale pomysł świetny i mam ogromną nadzieję że będzie można w niedalekiej przyszłości wybrać się w rejs z Dęblina do Kazimierza…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s